12 март 2019

ALBANIAN ICT AWARDS ВО СКОПЈЕ И ТЕТОВО

На 11 март 2019 година Albanian ICT Awards патуваше за Северна Македонија, каде се сретна со студентите, стартупите и наставниот кадар на Универзитетот на Југоисточна Европа во Скопје и Тетово.

Средбите започна во 11:00 часот во Скопје, каде што организаторите на настанот беа пречекани од страна на Проф Д-р Азир Алиу, професор во Универзитетот на Југоисточна Европа. Г-дин Алиу, кој исто така ќе послужи како жири во седмото издание на Albanian ICT Awards, во неговиот збор ги охрабри студентите да се приклучат на ова конкуренција. Потоа патувањето продолжи во Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. Со учество на претставникот на Технолошкиот Парк на ЈИЕ Висар Демири и Мартир Дика, покрај презентазцијата на категориите и критериумите за примење во шестото издание, имаше презентација на неколку проекти кои се очекува да се приклучат на овогодинешната трка. ICT Awards исто така ги посети и компаниите во кампусот. Вреди да се спомне дека Технолошкиот Парк на Универзитетот на Источна Европа е единствениот партнери и подржувач на Albanian ICT Awards во Северна Македонија.