12 декември 2014

Еден час кодирање за секој ученик

На 11 декември, 2014 година во кампусот на УЈИЕ во Тетово, како дел од "Часот на Кодирањето 2014" се одржа настанот "Еден час кодирање за секој ученик".

Оваа недела, милиони студенти од сите возрасти и други во целиот свет имаат поминато еден час учење компјутерски кодови - некои едноставни и некои напредни - како начин, како организатори го стави, "да се демистифицира кодот и да покажат дека секој може да ги научи основите ."

Дел од овој глобален настан беше и SEEUTechPark, каде многу млади луѓе и студенти биле во можност да ги научат основните концепти на програмирање.

Учесниците потрошија најмалку еден час работа со компјутерски код, експериментирање со компјутерски науки или истражување на различни начини како компјутерската технологија влијанија во нивните животи.