26 ноември 2014

Студент - Моќта за иновации

На 25 Ноември 2014 во кампусот на ЈИЕУ во Тетово во рамките на Глобалната недела на бизнис ангелите 2014 се одржа настанот Студент - Моќта за иновации, која наменета за студенти и млади претприемачи.

Во присуство на голем број студенти и млади претприемачи се одржа првата седница на поддршка на Универзитетот за иновативни студентите и студентските претприемачи во одење на пат за да се најдат инвеститори бизнис ангели, тие беа во можност да се слушне повеќе познавања и предавања од професори, индустриски експерти, претприемачи и директори на компани.

“Денес постојат голем број на млади претприемачи кои со помош на нивните знаења, способности како и мотивација која е најбитна во остварувањето на една бизнис идеја, успеваат да станат сопственици на профитабилни бизниси.Но, сепак нивниот успех не се должи само на постојано монотоно работење, туку голема улога играат иновациите кои се се поголеми и побрзи во ова глобално време. Во конкурентна средина во која живееме, кога производите имаат слични перформанси, квалитет и функционалност, иновациите односно иновативните методи стануваат се позначајни.”, рече Д-р. Шпенд Имери

Нашиот говорник г-дин Илија Вучков, претседателот на Европско-македонскиот центар за знаење и иновации, тој ги промовира можностите за инвестирање и ја подигна свеста за ко-инвестирачките фондови објаснувајќи го значењето и главната улога на бизнис ангелите во економскиот раст.

Дел од настанот беше и работилницата каде седум тимови учествуваа со свои бизнис идеи.

SEEUTechPark, EMKICE NewMan’s Business Accelerator и FINKI, беа организатори на настанот, целта беше да се создадат можности за соработка помеѓу индустријата и академскиот сектор, одржливост и создавање на претприемнички екосистем кој им е потребен на компаниите.