29 март 2019

Гостинското предавање за светските иновативни трендови со Петер Риги - глобален директор на CEED програмата

На 28 март 2019 година, имавме чест да бидеме домаќини на еден одличен претприемач и меѓународен претприемнички говорник - г-дин Питер Риги, кој одржа кратко предавање за глобалните иновативни трендови и предизвици пред студентите на УЈИЕ и компаниите-станари на TechPark.

Петар е еден од иницијаторите на CEED програмата, која од пилот-проект во Бугарија во 2005 година, прераснува во креирање на претприемнички професионални центри, денес присутни во единаесет балкански, источно-европски и африкнски земји. Основана од SEAF во 2005 година, мисијата на CEED програмата е да ги развие и поврзе претприемачите кои сакаат да растат како лидери, да ги градат своите компании и на различен начин да успеат вратат на својата заедница.

Од неговата лична и професионална перспектива, Петар разговараше за побивањето во исдустриите и прифаќање на пресметаните ризици со кои секој претприемач се соочува секојдневно. Тој, исто така, зборуваше и за влијанието што стартап компаниите го имаат врз вработувањето и националните даночни политики. На крајот од презентацијата, се разви динамична дискусија на студентите и претставниците на стратапите околу темите за мотивација, креирање тимови и пристап до финансии, што резултираше со конкретни предлози до нив.

Гостинското предавање беше поддржано од Програмата на Горворници од Амбасадата на САД во Скопје.